ارتفاع مناسب تلویزیون روی دیوار چه قدر است؟

مدت‌هاست که صفحه‌های نمایشگر تخت نه فقط جای تلویزیون‌های قوزکرده لامپی قدیمی را گرفته‌اند بلکه  برای خودشان  جای خوبی هم در دکوراسیون خانه درست کرده‌اند. درواقع این نمایشگرهای تخت باریک نورچشمی خانه‌ها شده‌اند آن قدر که در چیدمان خانه اول جای آنها را تعیین می‌کنند و بعد باقی اسباب و اثاثیه را دورشان می‌چینند. البته قرار دادن نمایشگرها در خانه خودش کار سختی است. این‌که تلویزیون در چه ارتفاعی از زمین باید قرار بگیرد و ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین چقدر است؟

 

ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین؟

انتخاب ارتفاعی که تلویزیون باید روی آن قرار بگیرد، یک قاعده کلی و عمومی دارد. این که صفحه‌نمایش باید دقیقاً هم‌راستا با خط دید بیننده‌ای که رو به روی آن نشسته باشد. این وسط ارتفاع بیننده معمولی و اندازه خود تلویزیون هم اهمیت دارد اما یک قانون عمومی می‌گوید که برای بیننده‌ای که روی کاناپه نشسته و مشغول تماشای تلویزیون است بهترین حالت زمانی است که مانیتور از ارتفاع ۱۰۵ متری کف زمین قرار گرفته باشد. پس متر را بردارید و ۱۰۵ تا بالا بروید. اینجا محلی است که باید درست وسط ارتفاع تلویزیون قرار بگیرد. ارتفاع خیلی از کاناپه‌های خانه هم حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر است و خط دید یک آدم بزرگ‌سال حدود ۶۰ سانتی‌متر بالاتر از نشیمن است.  یعنی خط دید بیننده معمولی ۱۰۵ سانتی‌متر از زمین است. حالا برای یک تلویزیون ۶۰ اینچی که ارتفاع آن معمولاً ۸۰ سانتی‌متر است، وسط ارتفاع می‌شود ۴۰ سانتی متر. با این اوصاف باید لبه پایینی تلویزیون از زمین حدود ۶۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. این روش محاسبه برای باقی مانیتورها همین‌طور است و فرقی ندارد. فقط کمی حساب‌وکتاب می‌خواهد!

ارتفاع تلویزیون از زمین

تلویزیون بالای شومینه، درست یا غلط؟! 

کلاً اگر فرض را بر این بگذاریم که بهترین جای نصب تلویزیون همراستا با خط دید بیننده و در فاصله‌ای حدود ۲٫۵ برابر قطر آن است آن وقت دیگر قرار دادن تلویزیون بالای شومینه‌ها که این روزها به خاطر کمبود جا کم‌وبیش اتفاق می‌افتد کار درستی نیست. اما گاهی صاحب‌خانه یا مجبور به انجام این کار است یا سلیقه‌اش این‌طور می‌گوید. بنابراین اگر می‌خواهید تلویزیونتان را بالای سکوی شومینه نصب کنید باید به ارتفاع شومینه دقت داشته باشید. این جا دیگر بحث نقطه دید مطرح نیست. اگر شومینه‌تان زیاد بلند نیست و از مدل‌های کلاسیک و قدیمی به حساب نمی‌آید که می‌توانید مانیتور را در فاصله بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متری از لبه آن نصب کنید ا گر هم ارتفاع شومینه بلندتر از این حرف‌هاست از ۱۵ سانتی‌متر بالا نروید که گردن درد روی شاخ اش است!

tv-over-fireplace-2-1500x946

 

تماشای تلویزیون در ارتفاع هنری 

اسم اش را گذاشته‌اند ارتفاع هنری. خیلی از اهالی فیلم و سینما ترجیح می‌دهند به مانیتورهایشان با گردنی کشیده خیره شوند. ارتفاعی که میانگین نقطه دید به حساب می‌آید؛ در فاصله‌ای یک متر و ۴۵ سانتی‌متری از سطح زمین. این ارتفاع کاربردی نیست اما کلاً دکوراسیون خانه را هنری می‌کند. فقط هم در زمانی به کار برده می‌شود که قرار است تلویزیون روی دیوار نصب شود. البته یادتان باشد اگر روزی خواستید هنری باشید باید به اندازه تلویزیون هم دقت کنید. نکند یک دفعه تلویزیون به سقف بچسبد!

ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین

 

فاصله مناسب تلویزیون با بیننده 

برای تعیین فاصله دید تا تلویزیون هم قانون جدید می‌گوید ۱٫۵ تا ۲٫۵ برابر قطر صفحه‌نمایش. این روزها که تلویزیون‌هایی با کیفیت‌های بهتر هم به بازار آمده‌اند بیشتر صحبت از ۱٫۵ برابر قطر که همان اندازه اسمی تلویزیون‌هاست سر زبان‌ها افتاده. خیلی‌ها هم قانون‌های دیگری به میان آورده‌اند. مثلاً کاری به قطر تلویزیون ندارند و پای ارتفاع را به میان می‌کشند. زمانی می‌گفتند بهترین فاصله تا مانیتور ۴ تا ۷ برابر ارتفاع تلویزیون است. یعنی برای یک تلویزیون ۲۰ اینچی که ارتفاع ۲ لبه بیرونی تلویزیون حدود ۴۲ سانتی‌متر است  فاصله بیننده تا نمایشگر باید بیشتر از ۱۶۸ سانتی‌متر  باشد. روایت‌های دیگر هم هست. ۴ برابر قطر تلویزیون و … که البته همه روی یک نکته تأکید دارند. این‌که تا فضای کافی در اختیار ندارید سراغ تلویزیون‌های بزرگ نروید!

ارتفاع استاندارد تلویزیون از زمین